NRD Начало
Сряда, 2 Юли 2025
Начало Авансцена Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
1095
Авансцена

Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Те изнесоха концерт във Фестивалния и конгресен център заедно със солистите Светлана Макарова - цигулка, Лиляна Кехайова - виолончело, и Итамар Голан - пиано. На събитието присъства румънският посланик в България Бръндуша Йоана Предеску. „Отне две години да се насладите на този невероятен състав, но не защото музикантите нямаха желание да дойдат, а поради тяхната извънредна ангажираност в цял свят.

| 01 Юли 2025, 09:20 ч.
Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Снимка © Черно Море

Националният симфоничен оркестър на Румъния с диригент Кристиан Мандеал гостува на Международния музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“.

Лиляна Дворянова спечели голямата награда на биенале „Интуитив“.

Тя заслужи с

Райън Фльор бе повишен в президент и главен изпълнителен директор на Филаделфийския оркестър и En

Сюлейман Сеферов–Сули с творбата „Пилигрини“ получи наградата на кмета на район

До 22 юни продължава изложбата „20 секунди светлина“ на Михаил Минков

„И никой не пита защо“, филмът за Милена Славова, т

Те изнесоха концерт във Фестивалния и конгресен център заедно със солистите Светлана Макарова - цигулка, Лиляна Кехайова - виолончело, и Итамар Голан - пиано. Прозвучаха Тройният концерт за цигулка. виолончело и пиано и Седма симфония от Лудвиг ван Бетовен. 

На събитието присъства румънският посланик в България Бръндуша Йоана Предеску. Тя сподели, че гостуването на оркестъра на „Варненско лято“ е било нейна амбиция и се радва, че е съвпаднала с желанието на артистичния директор на фестивала Марио Хосен.

„Отне две години да се насладите на този невероятен състав, но не защото музикантите нямаха желание да дойдат, а поради тяхната извънредна ангажираност в цял свят. Това е най-добрият национален младежки симфоничен оркестър, воден от невероятния маестро Мандеал“, каза дипломатът.

На свой ред тя покани всички почитатели на музиката на международния фестивал „Джордже Енеску“ в края на август в Букурещ, където в продължение на месец ще гостуват 4 хиляди музиканти.

Посланикът благодари на общинското ръководство и екипа на фестивала за домакинството и подчерта, че много румънци идват във Варна с удоволствие. 

Трупата на "Пеещи артисти" обяви датите на предстоящите си летни концерти, съобщи продуцентът Иго

С огромен успех Националният филхармоничен хор дебютира на Истанбулския музикален фестивал. Под д

Александър Грозев. „Когато основах този фестивал през 1993 г., Варна беше първият град в Бъ

Конкурс за хорови диригенти на името на Крикор Четинян ще се състои от 23 до 26 октомври в Пловди

Доника Митева, ученичка от Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков",

Приветствие към гостите отправи заместник-кметът на града Павел Попов. Той подчерта, че „Варненско лято“ е най-старият фестивал в България и изказа благодарност към Румънското посолство за шанса публиката да се срещне с изпълнителите.

„Националният симфоничен оркестър на Румъния е резултат от синтез на няколко образователни проекта. Историята му е особено поучителна за нас в България, тъй като за по-малко от годините на едно човешко пълнолетие съставът е успял да достигне функциите на представител на една от най-утвърдените музикални школи в Европа. Възхитени сме от начина, по който може да бъде даден път на младите“, каза Попов. 

Създаването на Националния симфоничен оркестър е кулминацията за Румънската национална програма за младежки оркестри и музикантите са преминали всички нейни нива. Оркестърът развива активна концертна дейност в големите градове на Румъния, както и в цяла Европа, гостувайки в Линц, Залцбург, Женева, Париж. Лион, Нант, Брюксел. Негови солисти са били музиканти от ранга на Пинкас Цукерман, Нелсън Гьорнер, Дейвид Гарет. Сред диригентите са Кристиан Мандеал, Кристиан Марчелару, Владимир Козма. Основната линия на състава е класическата музика, но свирят и записват също филмова музика, джаз, дори поп и рок.

През 2019 г. осъществяват продължително турне в САЩ, в рамките на което свирят заедно с Уинтън Марсалис.

Кариерата на Кристиан Мандеал се простира в рамките на над 50 години, през които е дирижирал десетки оркестри в 35 държави и 31 столици на четири континента. След като завършва в Румъния, той специализира в Берлин при Херберт фон Караян и в Мюнхен при Серджу Челибидаке. Първите оркестри, които води, са Филхармонията Константин Силвестри и Трансилванската филхармония в Клуж. През 1987 г. става главен диригент на Филхармонията „Джордже Енеску“ в Букурещ, на която е и музикален директор от 1991 до 2010-та. Бил е директор и на големия фестивал, носещ името на Джордже Енеску, през 2001 и 2003 г. Дирижирал е над 60 премиерни изпълнения на съвременни творби от румънски и чуждестранни композитори. Има записани над 30 албума за най-големите музикални компании, сред които се открояват интегралните записи на симфоничните произведения на Енеску, Брамс и Брукнер. От 2008 г. Мандеал се е посветил на работата с Младежкия оркестър на Румъния.

Цигуларката Светлана Макарова e на 10 години, когато печели първа награда на Младежкия международен конкурс „П. И. Чайковски“ в Москва и това е първият от многото призове в нейния артистичен път. Завършва Московската консерватория. Работи в Камерния оркестър на Вербие с диригенти и солисти от ранга на Юрий Темирканов, Джеймс Ливайн, Валери Гергиев, Юрий Башмет, Дмитрий Ситковецки, Максим Венгеров. Свирила е камерна музика с Павел Верников и Виктория Гутман. През 2008 г., по покана на Лорин Маазел, става концертмайстор на Palau de Les Artes Reina Sofia във Валенсия, а от 2011-та преподава в Консерваторията в Лозана.

Виолончелистката Лиляна Кехайова е четвърто поколение музикант. Учи във Виенската консерватория в класа на Лилия Байрова-Шулц. Постоянен член е на Ансамбъл „Паганини“ Виена. Преподава в Нов български университет, а от 2014 г. е артистичен секретар на Международната музикална академия „Орфеус“. Печелила е редица отличия. Изнасяла е концерти на престижни сцени като Музикферайн във Виена, Атенеум в Букурещ, залите Дворжак и Сметана в Прага. Участвала е в повечето големи фестивали в България, както и на различни европейски форуми. 

Израелският пианист Итамар Голан изнася първия си концерт в Тел Авив когато е на 7 години. С поредица от стипендии той учи пиано с Емануел Красовски и камерна музика с Хаим Тауб. Печели пълна стипендия за New England Conservatory и заминава за Бостън, където негов преподавател е Ленард Шур. Макар камерната музика да е голяматаму страст, Голан е бил солист на редица оркестри. Свирил е заедно с Вадим Репин, Максим Венгеров, Юлиан Рахлин, Миша Майски, Шломо Минц. Ида Хендел. Чест гост е на фестивалите във Вербие, Люцерн, Залцбург, Тангълууд, Равена. През 1991-ва е поканен да преподава пиано в Manhattan School of Music, a от 1994-та е професор по камерна музика в Парижката консерватория. 

Tройния си концерт Лудвиг ван Бетовен композира през 1803 г., преди да е навършил 33 Години. Работи по него успоредно със създаването на героичната си Трета симфония и историята им е доста сходна. Премиерата е в парка Аугартен във Виена на 10 май 1808 г., а солисти са Фердинанд Зайдл (цигулка), Антон Крафт (виолончело) и Мари Бижо (пиано).

Седмата симфония Бетовен пише когато глухотата му се усилва, но той е започнал да се примирява с този факт. Посветена е на виенския меценат граф Мориц фон Фрис, в чийто дом Бетовен често изнасял концерти като пианист. Премиерно е представена пред публика на 8 декември 1813 г. в залата на Виенския университет на благотворителен концерт за инвалидите от битката срещу Наполеон при Ханау. Дирижира самият Бетовен, а сред оркестрантите тогава са Шпор, Хумел, Майербер, Салиери. Композиторът счита Седмата симфония за едно от най-добрите си произведения.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Всеки един от нас носи в генетичния си код частица от Старозагорската опера
Всеки един от нас носи в генетичния си код частица от Старозагорската опера. Това каза директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов по време на оперната гала в ...
Канадското дуо Traitrs се завръща за втори концерт в София
След ноември 2024 г., канадското дуо Traitrs се завръща за втори концерт в София, съобщават организаторите от DerCircle. Събитието е на 22 ноември в Singles.  Traitrs се нос ...
Великобритания отчете рекордни приходи от музикален туризъм през 2024 година
Туристите, които посещават концерти и музикални фестивали във Великобритания, са похарчили рекордните 10 милиарда британски лири (11,7 милиарда евро) през 2024 г., предаде АФП, поз ...
Зрелищният „F1: Филмът“ оглави боксофиса в България
Спортната драма с Брад Пит в главната роля – „F1: Филмът“, зае първо място по зрителски интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Лентата, която разк ...
Рекорден брой участници се включиха в петнадесетия фестивал по подводна фотография Diving Fest
Рекорден брой участници се включиха в петнадесетото издание на фестивала по подводна фотография Diving Fest в Ахтопол, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел "Приятели на морето ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Държавна опера - Стара Загора е институцията, която в най-голяма степен съхранява духа на града
Това е институцията, която в най-голяма степен успява да съхрани духа на града ни, да покаже, че Стара Загора е един град със силен културен живот. Това заяви кметът на Община Ста ...
Всеки един от нас носи в генетичния си код частица от Старозагорската опера
Всеки един от нас носи в генетичния си код частица от Старозагорската опера. Това каза директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов по време на оперната гала в ...
Когато говорим за символа на Стара Загора – това е Държавната опера
Когато говорим за символа на Стара Загора и когато става дума за феникса и за оцеляване от пепелта – това е Държавната опера. Това заяви областният управител на Стара Загора ...
С концептуалния спектакъл „Петте елемента“ от Алесандро Куарта бе открито 12-ото издание на фестивала Opera Opеn 2025
С концептуалния спектакъл „Петте елемента“ от Алесандро Куарта (Италия) бе открито 12-ото издание на фестивала Opera Opеn 2025 на Античния театър в Пловдив. Публиката ...
Художникът Дина Стоев представя „Глава II” от визуална книга без край
Дина Стоев представя своята нова изложба „Глава II”. Тя ще бъде открита в галерия „Куб – Топлоцентрала“ на 3 юли и ще продължи до 31-и, съобщават орг ...
Тикер в 03:00 ч.
Това е институцията, която в най-голяма степен успява да съхрани духа на града н ...
Начало Авансцена
1095
Авансцена

Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Те изнесоха концерт във Фестивалния и конгресен център заедно със солистите Светлана Макарова - цигулка, Лиляна Кехайова - виолончело, и Итамар Голан - пиано. На събитието присъства румънският посланик в България Бръндуша Йоана Предеску. „Отне две години да се насладите на този невероятен състав, но не защото музикантите нямаха желание да дойдат, а поради тяхната извънредна ангажираност в цял свят.

| 01 Юли 2025, 09:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Националният симфоничен оркестър на Румъния изнесе концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Снимка © Черно Море

Националният симфоничен оркестър на Румъния с диригент Кристиан Мандеал гостува на Международния музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“.

Те изнесоха концерт във Фестивалния и конгресен център заедно със солистите Светлана Макарова - цигулка, Лиляна Кехайова - виолончело, и Итамар Голан - пиано. Прозвучаха Тройният концерт за цигулка. виолончело и пиано и Седма симфония от Лудвиг ван Бетовен. 

На събитието присъства румънският посланик в България Бръндуша Йоана Предеску. Тя сподели, че гостуването на оркестъра на „Варненско лято“ е било нейна амбиция и се радва, че е съвпаднала с желанието на артистичния директор на фестивала Марио Хосен.

„Отне две години да се насладите на този невероятен състав, но не защото музикантите нямаха желание да дойдат, а поради тяхната извънредна ангажираност в цял свят. Това е най-добрият национален младежки симфоничен оркестър, воден от невероятния маестро Мандеал“, каза дипломатът.

На свой ред тя покани всички почитатели на музиката на международния фестивал „Джордже Енеску“ в края на август в Букурещ, където в продължение на месец ще гостуват 4 хиляди музиканти.

Посланикът благодари на общинското ръководство и екипа на фестивала за домакинството и подчерта, че много румънци идват във Варна с удоволствие. 

Приветствие към гостите отправи заместник-кметът на града Павел Попов. Той подчерта, че „Варненско лято“ е най-старият фестивал в България и изказа благодарност към Румънското посолство за шанса публиката да се срещне с изпълнителите.

„Националният симфоничен оркестър на Румъния е резултат от синтез на няколко образователни проекта. Историята му е особено поучителна за нас в България, тъй като за по-малко от годините на едно човешко пълнолетие съставът е успял да достигне функциите на представител на една от най-утвърдените музикални школи в Европа. Възхитени сме от начина, по който може да бъде даден път на младите“, каза Попов. 

Създаването на Националния симфоничен оркестър е кулминацията за Румънската национална програма за младежки оркестри и музикантите са преминали всички нейни нива. Оркестърът развива активна концертна дейност в големите градове на Румъния, както и в цяла Европа, гостувайки в Линц, Залцбург, Женева, Париж. Лион, Нант, Брюксел. Негови солисти са били музиканти от ранга на Пинкас Цукерман, Нелсън Гьорнер, Дейвид Гарет. Сред диригентите са Кристиан Мандеал, Кристиан Марчелару, Владимир Козма. Основната линия на състава е класическата музика, но свирят и записват също филмова музика, джаз, дори поп и рок.

През 2019 г. осъществяват продължително турне в САЩ, в рамките на което свирят заедно с Уинтън Марсалис.

Кариерата на Кристиан Мандеал се простира в рамките на над 50 години, през които е дирижирал десетки оркестри в 35 държави и 31 столици на четири континента. След като завършва в Румъния, той специализира в Берлин при Херберт фон Караян и в Мюнхен при Серджу Челибидаке. Първите оркестри, които води, са Филхармонията Константин Силвестри и Трансилванската филхармония в Клуж. През 1987 г. става главен диригент на Филхармонията „Джордже Енеску“ в Букурещ, на която е и музикален директор от 1991 до 2010-та. Бил е директор и на големия фестивал, носещ името на Джордже Енеску, през 2001 и 2003 г. Дирижирал е над 60 премиерни изпълнения на съвременни творби от румънски и чуждестранни композитори. Има записани над 30 албума за най-големите музикални компании, сред които се открояват интегралните записи на симфоничните произведения на Енеску, Брамс и Брукнер. От 2008 г. Мандеал се е посветил на работата с Младежкия оркестър на Румъния.

Цигуларката Светлана Макарова e на 10 години, когато печели първа награда на Младежкия международен конкурс „П. И. Чайковски“ в Москва и това е първият от многото призове в нейния артистичен път. Завършва Московската консерватория. Работи в Камерния оркестър на Вербие с диригенти и солисти от ранга на Юрий Темирканов, Джеймс Ливайн, Валери Гергиев, Юрий Башмет, Дмитрий Ситковецки, Максим Венгеров. Свирила е камерна музика с Павел Верников и Виктория Гутман. През 2008 г., по покана на Лорин Маазел, става концертмайстор на Palau de Les Artes Reina Sofia във Валенсия, а от 2011-та преподава в Консерваторията в Лозана.

Виолончелистката Лиляна Кехайова е четвърто поколение музикант. Учи във Виенската консерватория в класа на Лилия Байрова-Шулц. Постоянен член е на Ансамбъл „Паганини“ Виена. Преподава в Нов български университет, а от 2014 г. е артистичен секретар на Международната музикална академия „Орфеус“. Печелила е редица отличия. Изнасяла е концерти на престижни сцени като Музикферайн във Виена, Атенеум в Букурещ, залите Дворжак и Сметана в Прага. Участвала е в повечето големи фестивали в България, както и на различни европейски форуми. 

Израелският пианист Итамар Голан изнася първия си концерт в Тел Авив когато е на 7 години. С поредица от стипендии той учи пиано с Емануел Красовски и камерна музика с Хаим Тауб. Печели пълна стипендия за New England Conservatory и заминава за Бостън, където негов преподавател е Ленард Шур. Макар камерната музика да е голяматаму страст, Голан е бил солист на редица оркестри. Свирил е заедно с Вадим Репин, Максим Венгеров, Юлиан Рахлин, Миша Майски, Шломо Минц. Ида Хендел. Чест гост е на фестивалите във Вербие, Люцерн, Залцбург, Тангълууд, Равена. През 1991-ва е поканен да преподава пиано в Manhattan School of Music, a от 1994-та е професор по камерна музика в Парижката консерватория. 

Tройния си концерт Лудвиг ван Бетовен композира през 1803 г., преди да е навършил 33 Години. Работи по него успоредно със създаването на героичната си Трета симфония и историята им е доста сходна. Премиерата е в парка Аугартен във Виена на 10 май 1808 г., а солисти са Фердинанд Зайдл (цигулка), Антон Крафт (виолончело) и Мари Бижо (пиано).

Седмата симфония Бетовен пише когато глухотата му се усилва, но той е започнал да се примирява с този факт. Посветена е на виенския меценат граф Мориц фон Фрис, в чийто дом Бетовен често изнасял концерти като пианист. Премиерно е представена пред публика на 8 декември 1813 г. в залата на Виенския университет на благотворителен концерт за инвалидите от битката срещу Наполеон при Ханау. Дирижира самият Бетовен, а сред оркестрантите тогава са Шпор, Хумел, Майербер, Салиери. Композиторът счита Седмата симфония за едно от най-добрите си произведения.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Всеки един от нас носи в генетичния си код частица от Старозагорската опера
Канадското дуо Traitrs се завръща за втори концерт в София
Великобритания отчете рекордни приходи от музикален туризъм през 2024 година
Зрелищният „F1: Филмът“ оглави боксофиса в България
Рекорден брой участници се включиха в петнадесетия фестивал по подводна фотография Diving Fest
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Държавна опера - Стара Загора е институцията, която в най-голяма степен съхранява духа на града
Авансцена
Всеки един от нас носи в генетичния си код частица от Старозагорската опера
Под прожектора
Когато говорим за символа на Стара Загора – това е Държавната опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.